Studia podyplomowe Opiekun w żłobku lub klubie dziecięcym przeznaczony jest dla osób przygotowujących się do pracy w roli opiekuna dziecięcego.

CEL:

Wspieranie Słuchaczy w nabywaniu wiedzy, umiejętności i kompetencji  w zakresie:

- sprawowania pełnej opieki nad dzieckiem w warunkach opieki instytucjonalnej i domowej;
    - znajomości funkcjonowania żłobka lub klubu malucha i zakresu odpowiedzialności opiekuna;
    - opieki nad dzieckiem, w tym wykonywania zabiegów higienicznych, pielęgnacyjnych i opiekuńczych;
    - planowania, organizowania i prowadzenia różnorodnych zabaw rozwijających z dziećmi w wieku do lat 3;
    - sprawnego komunikowania się z osobami zaangażowanymi w proces wychowania dziecka, w szczególności z rodzicami i instytucjami wspierającymi jego ogólnie pojęty rozwój;
    - radzenia sobie ze stresem w sytuacjach zawodowych i osobistych;
    - rozwiązywania problemów rówieśniczych dzieci oraz radzenia sobie w sytuacjach problemowych związanych z wykonywanym zawodem.

Efektem studiów podyplomowych jest wyposażenie słuchaczy w wiedzę, umiejętności i kompetencje niezbędne do pracy na nowym, wprowadzonym ustawą stanowisku opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym, mającym spełniać istotną rolę w systemie opieki nad dzieckiem do 3 roku życia.

Specyfiką pracy opiekuna będzie  sprawowanie opieki nad dzieckiem w warunkach zbliżonych do warunków domowych, zagwarantowanie dziecku opieki pielęgnacyjnej, organizowanie edukacji przez zabawę, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dziecka oraz prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych, uwzględniających poziom rozwoju psychomotorycznego dziecka.

Absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi na podstawie zaliczenia zajęć dydaktycznych, obecności i zadania egzaminu końcowego, zgodnie ze wzorem ministerialnym.

WYMAGANIA STAWIANE KANDYDATOM PRZY PRZYJMOWANIU NA STUDIA PODYPLOMOWE

- złożenie podania o przyjęcie na studia (do pobrania)

- diagnoza potrzeb rozwojowych dziecka
    - Koordynowanie działań wspierających wszechstronny rozwój dziecka